Kanalizacja to udogodnienie, z którego na co dzień korzystają wszyscy mieszkańcy bloków mieszkalnych.

Specjalne rury, które doprowadzają bieżącą wodę albo odprowadzają ścieki, to standardowa instalacja w budynkach tego rodzaju. Jednak we własnym zakresie w dowolnej łazience można zamontować jeszcze dodatkową kanalizację – taką, która pozwoli zapomnieć o tradycyjnej armaturze.

Odpływ liniowy łazienkowy – dla kogo?

Kanalizacja, która łączy kolejne lokale w budownictwie mieszkalnym albo podłącza dom jednorodzinny do sieci sanitarnej oplatającej miasto, jest obliczona na to, żeby w łazienkach mogły zostać zamontowane wanny i brodziki pryszniców. Jednak nowe trendy w branży architektonicznej mówią, że tego rodzaju armatury można się spokojnie pozbyć. Kąpiel może odbywać się w tej przestrzeni łazienki, która jest wyłożona płytkami – o ile tuż pod nimi zostało zamontowane korytko odwadniające, połączone z kanalizacją sanitarną.

Odpływ liniowy łazienkowy to rozwiązanie, bazujące na metodzie, która sprawdziła się w przypadku kanalizacji deszczowej. Zakłada, że woda spadająca na utwardzoną nawierzchnię może zostać stamtąd odprowadzona – bo dzięki specjalnym instalacjom trafi tam, gdzie powinna. W przypadku domowego wnętrza, taka sieć jest znacznie mniej skomplikowana i mniej masywna. Wystarczy, że tuż pod płytkami pojawi się jedno wąskie i długie korytko, przykryte maskownicą ze stali nierdzewnej. To właśnie do maskownicy przyklejane są wspomniane płytki. Ona z kolei, za sprawą niemal 2-centymetrowych punktów podtrzymujących, unosi się nad samym korytkiem, połączonym poprzez syfon z rurą kanalizacyjną. Dodatkowym zabezpieczeniem, które ma dbać o to, by woda nie wydostawała się poza przygotowaną dla niej drogę, jest kołnierz uszczelniający. Cała ta konstrukcja łazienkowego odwodnienia liniowego opiera się jeszcze na nóżkach, liczących sobie maksymalnie 10 centymetrów. Opracowując ten innowacyjny pomysł, zadbano również o to, by montaż całej instalacji nie nastręczał zbyt wielu kłopotów. Osoby, które lubią majsterkować i mają do tego dryg, mogą poradzić sobie same z wprowadzeniem tego rodzaju łazienkowej innowacji – pozostali zawsze mogą poprosić fachowca, który upora się ze zleconym zadaniem sprawnie i szybko.

Jakie korzyści zauważają ci, którzy zdecydowali się na wypróbowanie tego rozwiązania? Esteci cenią sobie to, że łazienka może wyglądać nowocześnie, a podczas aranżowania przestrzeni nie jest się skazanym na wybieranie wanny czy prysznica. Pozbycie się takich dużych elementów armatury jest na rękę także lokatorom małych mieszkań, gdzie liczy się niemal każdy centymetr kwadratowy, a wnętrza łatwo zagracić. Ale liniowe odpływy łazienkowe mogą być traktowane jako sposób na rozwiązanie jeszcze innych problemów – są doskonałym wyjściem dla osób niepełnosprawnych, które miałyby poważny kłopot z samodzielnym wejściem do wanny. Z podobnych względów, tego typu odpływ spodoba się również seniorom, którzy zauważają że wraz z wiekiem stają się mniej sprawni i z tego względu mogą obawiać się korzystania z tradycyjnych elementów armatury łazienkowej.