Filtry przepływowe to skuteczny sposób oczyszczania wody. Nie potrzeba do nich dzbanka ani butelki filtrującej. Po zamontowaniu filtra woda, która płynie z kranu, jest bezpieczna do spożycia. Można nią także podlewać rośliny. Filtr przepływowy sprawdza się najlepiej w miejscach, w których zużycie wody jest duże, czyli w biurach i restauracjach, ale także domach. 

 

Filtry przepływowe – właściwości

Na rynku dostępne są różne rodzaje filtrów do wody:

  • najpopularniejszy filtr węglowy, który polepsza smak, zapach i zabarwienie wody,
  • filtr żywiczny, który redukuje zawartość soli magnezu i wapnia w wodzie, a także chroni sprzęt AGD przed kamieniem,
  • filtr polipropylenowy, który służy do usuwania mechanicznych zanieczyszczeń, takich jak rdza, żwir i piasek,
  • filtr azotanowy, który usuwa z wody metale ciężkie, substancje organiczne oraz azotany pochodzące z pól.

Filtry przepływowe – zalety

Filtry przepływowe pracują bardzo efektywnie i wydajnie. Oczyszczają duże ilości wody w krótkim czasie. Dodatkowo zmiękczają one wodę, więc sprawdzą się świetnie w miejscach, w których woda wodociągowa jest twarda. Zapobiegają osadzaniu się kamienia na sprzęcie AGD, dzięki czemu wydłużają jego żywotność. 

 

Przewagą filtrów przepływowych nad dzbankami filtrującymi jest to, że oczyszczona woda płynie prosto z kranu. Nie musimy czekać, aż przepłynie przez filtr w dzbanku. Dodatkowo ilość przefiltrowanej wody jest większa w krótszym czasie. Tego typu filtry sprawdzają się idealnie w miejscach, gdzie powierzchnia blatu kuchennego jest niewielka i nie ma na nim miejsca, by postawić dzbanek. Filtr przepływowy montowany jest na kran, dzięki czemu nie zabiera cennej przestrzeni. 

 

Woda przepływająca przez filtr jest czysta, pozbawiona zanieczyszczeń chemicznych i mechanicznych. Dzięki temu możemy pić ją bez obaw. Wystarczy odkręcić wodę w kranie, by cieszyć się pyszną wodą pitną. Dzięki niemu zapomnisz o kupowaniu zgrzewek wody i nie będziesz musiał się martwić o to, że jej braknie.

 

Filtry przepływowe – jak często trzeba wymieniać?

Producenci filtrów przepływowych dają 3 letnią gwarancję, która obejmuje prawidłowe działanie filtra. Dzięki temu mamy pewność, że woda z kranu jest bezpieczna do spożycia oraz smaczna. Sama obudowa oraz elementy instalacji filtra przepływowego są montowane jednorazowo, dlatego też jego zakup jest bardzo opłacalny. Należy jednak pamiętać, że wkład filtrujący ma ograniczoną żywotność. Trzeba wymieniać go maksymalnie co 3 miesiące (warto przeczytać informację na opakowaniu, ponieważ filtry różnych marek mogą mieć inny czas użytkowania). 

 

Podczas wymiany filtra, należy także wymienić uszczelkę. Sam filtr nie jest drogi i wychodzi korzystniej cenowo niż wymiana filtra w dzbanku lub butelce filtrującej. Wkład filtrujący możemy kupić już za kilkanaście złotych. Jeśli kupujesz wodę butelkowaną, rozważ zamontowanie filtra przepływowego. Ta stosunkowo niewielka inwestycja zwróci się bardzo szybko. Szczególnie podczas upałów, gdy wypijamy o wiele więcej wody niż zwykle. Nowoczesne i wydajne systemy znajdują się na stronie: https://dafi.pl/filtry-przeplywowe .