Konflikt zbrojny na Ukrainie powoduje, że wiele osób potrzebuje pomocy.

W wyniku ataków rakietowych zniszczonych zostało wiele budynków, uchodźcy potrzebują żywności, ubrań, leków. Ucierpiały także szpitale, gdzie organizację humanitarne dostarczają leki oraz podstawowy sprzęt medyczny. Kraje Unii Europejskiej zaangażowane w pomoc dostarczają wszystkie niezbędne środki, przyjmują uchodźców.

Jaką pomoc dostarczana jest na Ukrainę?

Pomoc dla osób poszkodowanych w wyniku wojny na Ukrainie

Uchodźców wspiera cała społeczność międzynarodowa, wiele krajów dostarcza pomoc humanitarną w różnym zakresie. W Polsce, na Słowacji oraz w Rumunii znajdują się centra logistyczne, z których pomoc następnie kierowana jest do poszczególnych miast. W zależności od pory roku są różne zapotrzebowania, przykładowo w okresie zimowym organizacje dostarczały ciepłe ubrania, potrzebne są także generatory prądu ze względu na częste braki w dostawach energii elektrycznej. Wiele osób ze zniszczonych domów nie ma dostępu do elektryczności, gazu, paliw, wody, uszkodzona jest infrastruktura, co uniemożliwia przykładowo ogrzewanie domów.

W wyniku agresji rosyjskiej wiele milionów mieszkańców Ukrainy zostało zmuszonych do ucieczki, poszukiwania schronienia także w innych krajach. Unia Europejska przyjmuje miliony uchodźców, muszą zapewnić im odpowiednie warunki. W pomoc zaangażowanych jest wiele organizacji pozarządowych, przykładowo Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, Polska Akcja Humanitarna, która działa na Ukrainie od 2014 roku. Pomocy udziela polska misja medyczna, Caritas oraz niewiele innych organizacji oraz osób prywatnych, które przykładowo wpłacają środki na specjalne konta bankowe utworzone w polskich oraz zagranicznych bankach.

Dla Unii Europejskiej wojna na Ukrainie to duże wyzwanie logistyczne związane z przyjmowaniem uchodźców, jak również organizowanie pomocy humanitarnej. Zostały uruchomione specjalne rezerwy, które pozwalają na dostarczanie żywności, odzieży, leków oraz wszystkich niezbędnych środków uchodźcom na Ukrainie.